Jak oszczędzać ciepło, by nie obniżyć komfortu życia? Zmieniając nawyki w codziennym użytkowaniu ciepła możemy sprawić, że nasze rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę będą niższe. Trwa kolejna edycja kampanii edukacyjnej MPEC Tarnów poświęcona racjonalnej gospodarce ciepłem.
Racjonalnym oszczędzaniem można nazwać działania, prowadzące do obniżania kosztów ogrzewania przy zachowaniu odpowiedniego komfortu cieplnego. Jednocześnie, racjonalne oszczędzanie nie powinno wpływać negatywnie swoim działaniem na komfort i życie innych mieszkańców oraz na sam budynek. Niestety, zdarza się często, że oszczędzanie ciepła przez mieszkańców nie idzie w parze z dbałością o stan techniczny obiektu. Dzieje się tak dlatego, że część mieszkańców zaczyna przesadnie oszczędzać, wpływając tym samym na odczuwalny dyskomfort całego budynku (np. zawilgocenia, zagrzybienia), co w konsekwencji wymaga poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na remonty. Dlatego coraz częściej mówimy nie o samym oszczędzaniu, a o racjonalnym korzystaniu z ciepła.
Oto praktyczne porady racjonalnego gospodarowania ciepłem:
To nie wszystko!
Jak wskazują efekty działań energooszczędnych, zmiany nawyków użytkowników lokali mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc. Oczywiście większe oszczędności uzyskamy podejmując działania termomodernizacyjne budynku (jeżeli budynek tego wymaga), takie jak: wymiana okien, modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania, docieplenie ścian, modernizacja węzła cieplnego. Przy ich prawidłowym wykonaniu oszczędność ciepła sięgnąć może nawet 30 proc., wymagają one jednak odpowiednich nakładów finansowych.
Mówiąc o racjonalnej gospodarce ciepłem nie można ograniczać się jedynie do porad związanych z oszczędzaniem ogrzewania. Każdy z nas korzysta przecież z ciepłej wody. Przy racjonalnym użytkowaniu ciepłej wody możemy sporo zaoszczędzić w domowym budżecie.
Aby oszczędzać ciepłą wodę należy: