porady
Jak oszczędzać ciepło, by nie obniżyć komfortu życia? Zmieniając nawyki w codziennym użytkowaniu ciepła możemy sprawić, że nasze rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę będą niższe. Trwa kolejna edycja kampanii edukacyjnej MPEC Tarnów poświęcona racjonalnej gospodarce ciepłem.
 
Racjonalnym oszczędzaniem można nazwać działania, prowadzące do obniżania kosztów ogrzewania przy zachowaniu odpowiedniego komfortu cieplnego. Jednocześnie, racjonalne oszczędzanie nie powinno wpływać negatywnie swoim działaniem na komfort i życie innych mieszkańców oraz na sam budynek. Niestety, zdarza się często, że oszczędzanie ciepła przez mieszkańców nie idzie w parze z dbałością o stan techniczny obiektu. Dzieje się tak dlatego, że część mieszkańców zaczyna przesadnie oszczędzać, wpływając tym samym na odczuwalny dyskomfort całego budynku (np. zawilgocenia, zagrzybienia), co w konsekwencji wymaga poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na remonty. Dlatego coraz częściej mówimy nie o samym oszczędzaniu, a o racjonalnym korzystaniu z ciepła.

Oto praktyczne porady racjonalnego gospodarowania ciepłem:
 • Na początek zamontuj w mieszkaniu zawory przygrzejnikowe. Dzięki  nim będziesz mógł regulować temperaturę w pomieszczeniach.
 • Przed wyjściem z domu przykręć zawory.
 • Wietrz krótko i intensywnie, przy oknach otwartych na oścież. Podczas wietrzenia skręć zawory do minimum.
 • Nie zasłaniaj grzejników zasłonami i firankami.
 • Obniż temperaturę na czas snu. Wpłynie to korzystnie na twoje zdrowie i samopoczucie. Lekarze zalecają, by spać w temperaturze ok. 18 stopni Celsjusza.
 • Korzystaj z energii słonecznej. Nie zasłaniaj okien w ciągu dnia, jeżeli twoje mieszkanie usytuowane jest w nasłonecznionym miejscu.
 • Obniż temperaturę w pomieszczeniach rzadko używanych.
 • Zamykaj drzwi do ogrzewanych pomieszczeń np. klatek schodowych, zainstaluj samozamykacze do drzwi.

 

To nie wszystko!
Jak wskazują efekty działań energooszczędnych, zmiany nawyków użytkowników lokali mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc. Oczywiście większe oszczędności uzyskamy podejmując działania termomodernizacyjne budynku (jeżeli budynek tego wymaga), takie jak: wymiana okien, modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania, docieplenie ścian, modernizacja węzła cieplnego. Przy ich prawidłowym wykonaniu oszczędność ciepła sięgnąć może nawet 30 proc., wymagają one jednak odpowiednich nakładów finansowych.
Mówiąc o racjonalnej gospodarce ciepłem nie można ograniczać się jedynie do porad związanych z oszczędzaniem ogrzewania. Każdy z nas  korzysta przecież z ciepłej wody. Przy racjonalnym użytkowaniu ciepłej wody możemy sporo zaoszczędzić w domowym budżecie.

Aby oszczędzać ciepłą wodę należy:
 • Zakręcać wodę w czasie codziennego mycia zębów, mycia głowy czy podczas porannego golenia,
 • Wymienić tradycyjne dwuuchwytowe baterie w domu na mieszalnikowe, termostatowe lub bezdotykowe - używając ich nie tracisz wody przy ustawianiu ciśnienia i temperatury wody,
 • Wybierać prysznic zamiast wanny – kąpiel pod natryskiem może znacznie ograniczyć ilość zużywanej wody,
 • Zamontować perlatory, czyli specjalne końcówki, które pozwalają zaoszczędzić ok. 30 proc. wody, jaką w gospodarstwie domowym zużywamy do wykonywania czynności, wymagających użycia tzw. bieżącej wody, a więc mycia, płukania.

 

 

kontakt

Jeśli masz jakieś pytania zadzwoń:
 
Biuro Obsługa Klienta
14 688 22 32
 
w godzinach:
pn 7-17
wt-pt 7-15

o firmie

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie

 

www.mpec.tarnow.pl

 

Odsłon : 197518